Wushu : (Pinuin: Wushu) Çin savunma sanatlarının genel adıdır. Çin dışında genel de Kung-Fu (gongfu) olarak tanımlanan spor türleri de buna dahildir. Çince Kung-Fu terimi beceri anlamına gelir; savaş sanatlarının dışında da bir alanda kullanılabilir. Buna karşılık Wushu Savaş Sanatı anlamına gelir.

Wushu, Türkçe’ de Vuşu diye teleffuz edilen Çin savunma sanatının genel adıdır.
Wu: savaş, fiziksel uygulama, otorite,
Shu: sanat, teknik, yetenek anlamlarına gelir.

Bir başka deyişle Wushu; savaşma sanatı veya fiziksel yetenek anlamına gelmektedir. Gerçekte, saldırı ve savunmanın yanında akrobatik kareografik hareketler ve Uzakdoğu felsefesi ve Kung-Fu da Wushu adı altında toplanır. Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanır. Kişisel gelişimin, iradenin ve öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hoşgörülü davranış biçimi sağlanır.

İki ana bölüme ayrılır ve yapılır.

WUSHU SANDA – WUSHU TAOLU

Wushu sanda : İkili dövüş, müsabaka tekniklerini içerir. Tekme, yumruk, güreş ve benzeri, yere düşürme , atma gibi dövüşte kullanılan bütün tekniklerin en etkililerini içerir.

Yarışmalar 8m*8m ve yerden yüksekliği 80cm olan , etrafı açık koruma minderleri olan ringte yapılır.

Wushu taolu : Vücudun bütün kaslarını çalıştırır, içten gelen, ruhu etkileyen gözün bakışıyla hareketi bütünleştiren esnek, estetik, dövüş teknikleri manasını taşıyan belirli bir süre içerisinde yapılan kareografik hareketler manzumesidir.
Yarışmalar 8m*14m halı üzerinde yapılır. Orjinal yarışma halısı ise 12m*18m dir.

Edirne Wushu